topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

ViniceKonzultace trasy > Cykloregiony >Jižní Morava - Moravské vinařské stezky

Jižní Morava - Moravské vinařské stezky

Přehledný systém značení cyklotras Vás zavede do tichých zákoutí řeky Dyje, rušných náměstí středověkých městeček a do uliček malebných vesnic, kde místní vinaři vyrábějí pamětihodná vína. Každý z těchto vinařských regionů má své značené cyklotrasy, které Vám pomohou objevit moravskou krajinu, její historii a místní výrobu. Pohostinné klima a lidé předurčují příjemný pobyt a báječné zážitky.

   
Jednodenní cyklotrasy:    
I. Mikulov – Valtice – Lednice – Mikulov
délka: 37 km


II. Mikulov – Pavlov – Dolní Věstonice – Perná – Bavory – Mikulov
délka: 23 km

III. Vranov – Nový Petřin – Starý Petřin – Uherčice – Stálky – Šafov – Vranov
délka: 37 km

IV. Vranov – Cornštejn – Bítov – Vranov
délka: 25 km

V. Vranov – Čížov – Hardegg – Vranov
délka: 26 km

VI. Mikulov – Turold – Dolní Dunajovice – Brod nad Dyjí – Novosedly – Nový Přerov – Dobré pole – Mikulov
délka: 36 km

VII. Mikulov – Šibeničník – Drasenhofen – Füngkirchen – Falkenstein – Poysburk – Schrattenberg – Kolonáda na Rajstně – Sedlec – Mikulov
délka: 45 km

 

Zámek ValticeI. Mikulov – Valtice – Lednice – Mikulov

délka: 37 km

Mikulov je město se zachovalým historickým jádrem, zámkem čnícím nad městem, Dietrichsteinskou hrobkou či unikátním židovským hřbitovem a synagogou. Mikulov leží v centu největší vinařské oblasti v ČR a je znám pro své vynikající vína. Značená trasa vede z Mikulova do vesnice Sedlec a okolo největšího rybníku na Moravě – Nesytu do obce Hlohovec. Podíváte se na Hraniční zámeček, románskou stavbu (nyní restaurace), který leží na historické hranici mezi Moravou a Rakouskem. Z Hlohovce Vás stezka zavede do Valtic, vstupní brány do Lednicko-Valtického areálu (UNESCO). Valtický zámek byl sídlo šlechtické rodiny Liechtensteinů a je jedním z krásných příkladů baroka na Moravě. Můžete zde navštívit Národní Vinařský Salon s jeho sbírkou nejlepších vín z celé České republiky. Z Valtic stezkou Lednicko-Valtickým areálem kolem několika románských staveb do Lednice, kde je nejpopulárnější moravský zámek. Zámek, skleník a park patří k nejkrásnějším místům na trase.

nahoru

II. Mikulov – Pavlov – Dolní Věstonice – Perná – Bavory – Mikulov

délka: 23 km

Tato cyklotrasa vede Pálavskou biosferickou rezervací do Klentnice, uvidíte zříceninu Sirotčího hrádku a vstoupíte do vinařské obce Pavlov, kde můžete vyšplhat na vrchol a vychutnat nádherný pohled do pálavské krajiny. Trasa pokračuje do Dolních Věstonic, zde můžete navštívit muzeum, které představuje nedaleké, důležité archeologické místo. Naleznete zde Věstonickou Venuši – tisíce let starou sošku představující plodnost a úrodnost. V Bavorech můžete spatřit a ochutnat jaké víno se zde pěstuje, a poté se trasa vrací zpět do Mikulova.

Vranovský zámekIII. Vranov – Nový Petřin – Starý Petřin – Uherčice – Stálky – Šafov – Vranov

délka: 37 km

Samotný pohled na Vranovský zámek, vystavěný vysoko nad kaňonem řeky Dyje je nezapomenutelný zážitek. Blízký Národní park Podyjí se svojí neporušenou přírodou a možností koupání ve Vranovské přehradě činí Vranov jedním z nejpopulárnějších destinací pro Čechy i zahraniční turisty.Cyklotrasa Vás zavede do vesničky Podhradí k její zřícenině zámku, a kaple vymalovaná Lubo Kristkem také stojí za návštěvu. Z Podhradí je to jen kousek do Uherčic, kde je velký zámek a dílna s oblíbenou Uherčickou keramikou. Na zpáteční cestě Vás čeká židovský hřbitov v Šafově.

nahoru

IV. Vranov – Cornštejn – Bítov – Vranov

délka: 25 km

Tato trasa je zaměřena na dva zámky: Cornštejn – mohutné zříceniny nad Vranovskou přehradou a Bítov velice dobře dochovaný zámek, a trochu neobvyklá výstava vypreparovaných zvířat – divokých i ochočených.

nahoru

 

HardeggV. Vranov – Čížov – Hardegg – Vranov

délka: 26 km

Navštívíte vesničku Čížov, vstupní bránu do Národního parku Podyjí. Nedaleko je poslední přežívající kus „Železné opony“ – pás opevnění navržený pro uzavření komunistického Československa od ostatního světa. Trasa vede kolem hranice s Rakouskem, tvořené řekou Dyjí, do Hardeggu. V tomto malém městečku u rakouských hranic můžete navštívit zámek. Trasa vede i přes nádhernou vyhlídkové místo do hlouby kaňonu řeky Dyje.

nahoru


VI. Mikulov – Turold – Dolní Dunajovice – Brod nad Dyjí – Novosedly – Nový Přerov – Dobré pole – Mikulov

délka: 36 km

Z Mikulova trasa začíná u nádraží ČD a vede do Turoldu. Je zde přírodní rezervace, kde je ze severního svahu výhled na Pavlovské kopce. Zamíříte do vinařského městečka Dolních Dunajovic, známých zvláště pro odrůdy Ryzlink Vlašsky a Veltlínské zelené. Stojí tu kostel sv. Jiljí s pranýřem z 18. stol. Následuje další vinařská obec Brod nad Dyjí, tady se dobře daří odrůdě Müller-Thurgau. Trasa zamíří přes Dobré Pole zpět do Mikulova.

nahoru

 

VínotékaVII. Mikulov – Šibeničník – Drasenhofen – Füngkirchen – Falkenstein – Poysburk – Schrattenberg – Kolonáda na Rajsně – Sedlec – Mikulov

délka: 45 km

Z Mikulova se vydáte do přírodní rezervace Šibeničník a odtud do rakouské vinařské obce Drasenhofen. Kousek dál navštívíte zámek ve Fünkirchenu a po asi 13 kilometrech Vás čeká mohutná zřícenina hradu z 11. století ve Falkensteinu. Tady můžete také navštívit sklepní muzeum, nebo se projet po naučné stezce o víně. Trasa pokračuje k dalšímu zámku v Poysbrunnu a poté míří do vinařské obce Herrnbaumgarten, kde se pěstují odrůdy Rulandské bílé a Portugal. Také je zde muzeum s prehistorickou a folklórní sbírkou v bývalé hasičské zbrojnici. Následuje další zámek v Schrattenbergu, odkud se vrátíte zpět do České republiky a vydáte se na kolonádu na Rajstně, což je klasicistní stavba sloužící původně jako vyhlídka. Z Rajstny se přes vinařské obce Úvaly a Sedlec trasa vrací zpět do Mikulova.

nahoru

   
   
   
   
   
   
   
 
 
 


 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.