topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

Třeboňský rybníkKonzultace trasy > Cykloregiony >Jižní Čechy - Třeboňsko a Jindřichohradecko

Jižní Čechy - Třeboňsko a Jindřichohradecko

Oblast Jižních Čech patří k nejméně člověkem narušeným a znečištěným. Člověk tady svými zásahy do krajiny dal vzniknout z původních bažin a močálů malebné oblasti s více než 7,5 tisíci rybníky a rybníčky, a to je jen čtvrtina plochy rybníků než v 16. století. Důmyslné umělé kanály tu příroda pojala za své. Města mají nádherná náměstí a vesničky návsi, z nichž některé se těší světové pozornosti. Setkáte se s ukázkami lidové architektury, s originálním selským barokem, nádhernými zámky a mohutnými hrady.

 

   
Jednodenní cyklotrasy:    

I. Jindřichův Hradec – rybník Holná – Vlkovská pískovna a písečný přesyp – Červená Lhota – Studnice – Jindřichův Hradec
délka: 66,4 km

II. Jindřichův Hradec – Velký Ratmířov – Rýdův kopec – Sv. Barbora – Hatín - Jindřichův Hradec
délka: 35 km

III. Jindřichův Hradec – Horní a Dolní Žďár – Dvorce – Čoudkův vrch – Novoveský Dvůr – Vydří – Jindřichův Hradec
délka: 43 km

IV. Třeboň – Chlumské rybníky – Nová řeka – Rybník Rožmberk –Rožmberská - Bašta – Třeboň
délka: 42,2 km

V. Chlum u Třeboně – Mirochov – Staňkov – Nová Huť – Františkov – Klikov – Chlum u Třeboně
délka: 33,6 km

VI. Chlum u Třeboně – Lutová – Mirochov – Losí blato u Mirochova – Staňkov – Pele - Nová Huť – Kosky – Hamr – Chlum u Třeboně
délka: 34,2 km

VII. Třeboň – Dunajovice – Dvořiště – Velechvín – Lišov – Zvíkov – Ledenice – Kojákovice – Domanín – Třeboň
délka: 61,4 km


Červená LhotaI. Jindřichův Hradec – rybník Holná – Vlkovská pískovna a písečný přesyp – Červená Lhota – Studnice – Jindřichův Hradec

délka: 66,4 km

Z náměstí v Jindřichově Hradci přejedete mostem přes Nežárku do Nežáreckého předměstí a vyjedete z města silnicí na obec Buk. Z Buku pokračujete do Matné a na Ratiboř a Mnich. V lese se trasa napojí na turistickou stezku a po té pojedete až na rozcestí Velká Holná. Z hráze Holné asfaltkou k Hatínu kličkou kolem Jezevčího vrchu a sjedete na silničku, spojující Cikar a Jemčinu. Pokračujete směrem na Evženovo údolí, těsně před ním však odbočíte a přijedete na hráz lesního rybníka Vydýmače. Odtud vede trasa na křižovatku Karlštejn a dál mostem přes Nežárku do Valu a Vlkova. Z kraje obce Vlkov po žluté turistické stezce kolem písečného přesypu u Vlkova a zatopené pískovny do Hamru. Opět přes Nežárku a po asfaltce k hájovně Baldinka a dál silničkami do Pleší, kde přetnete hlavní silnici a jedete přes Višňovou do Dírné. Z Dírné Vás povede značená cyklotrasa „ Praha-Vídeň“ k zámku Červená Lhota a přes Pluhův Žďár a Studnici zpět do Jindřichova Hradce.

nahoru

II. Jindřichův Hradec – Velký Ratmírov – Rýdův kopec – Sv. Barbora – Hatín - Jindřichův Hradec

délka: 35 km

Z Jindřichova Hradce, města se starobylou historií , kde je k vidění renesanční zámek, řada kostelů nebo areál minoritského kláštera, trasa vyráží přes Studnici a Velký Ratmírov do Děbolín, kde se nachází barokní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1784. Pokračuje na Rýdův kopec s rozhledem na Českomoravskou vrchovinu, Třeboňskou pánev a Novohradské hory. Navštívíte Svatou Barboru - původně významné poutní místo u gotického kostela sv. Barbory. Projedete se po Holenské hrázi rybníku Holná největšího rybníku na Jindřichohradecku, kde je na ostrově Naxos ptačí rezervace. Po příjezdu do Hatína můžete pohlédnout na chráněný strom Hatínský klen a poté se již trasa vrací zpět do Jindřichova Hradce.

nahoru

III. Jindřichův Hradec – Horní a Dolní Žďár – Dvorce – Čoudkův vrch – Novoveský Dvůr – Vydří – Jindřichův Hradec

délka: 43 km

Trasa z Jindřichova Hradce vede přes Horní Žďár, kde můžete shlédnout kapli Nejsvětější Trojice z roku 1819, a Dolní Žďár s kaplí svaté Terezie z roku 1858, do Lásenice, vesnice v rybničnaté krajině s malou galerií regionálních výtvarných děl. Poté trasa zamíří do Dvorce, ve kterém v centu obce u rybníka stojí typický selský statek, a do Stráže nad Nežárkou. Tady se nachází několikrát přestavovaný hrad pánů ze Stráže, který se připomíná již roku 1284, a v letech 1914 – 1930 jej vlastnila Ema Destinnová. Dnes je bohužel nepřístupný. Ze Stráže trasa vyšplhá na Čoudkův vrch odkud je vynikající rozhled do kraje. Poté zamíří přes Libořezy a Hutě u Příbraze do Blatské Hajnice v Markétském polesí, lese s dubovými a bukovými solitéry kolem vrchů Homolka a Fabián. Z Blatské Hajnice se trasa vrací do Lásenice a pokračuje přes Vydří, Polínko a Lišný Dvůr zpět do Jindřichova Hradce.

nahoru

Jindřichův HradecIV. Třeboň – Chlumské rybníky – Nová řeka – Rybník Rožmberk –Rožmberská - Bašta – Třeboň

délka: 42,2 km

Z náměstí v Třeboni trasa vyjíždí Svinenskou a Novohradskou bránou přes silnici na hráz rybníka Svět. Po hrázi přejede k parku, který ukrývá Schwarzenberskou hrobku, kterou si můžete prohlédnou – v parku je však zákaz jízdy na kole! Pokračujete po hrázi Opatovického rybníka trasa se napojuje na značení cyklistické naučné stezka „ Okolo Třeboně“. Projedete se skrz lesy, které byly v minulosti jedním velkým močálem. Překřížíte Zlatou stoku a dojedete na křižovatku s Rajskou cestou, po níž se dostaneme k železniční zastávce Chlum u Třeboně. Silnice na Chlum Vás převede mostem přes Lužici a odbočíte na křižovatce Kosky na úsek po hrázích rybníků Kukla, Nový a Starý Kanclíř a vyjedete v Lutové. Z Lutové po silnici do Stříbřce a z něj pokračujete na Starou Hlínu. Následně Vás silničky zavedou na další krásný úsek mezi rybníky Vyšehrad, Stolec, Nový a Starý Vdovec, nazývané Vitmanovskou soustavou rybníků. Ve Staré Hlíně překřížíte hlavní silnici a opustíte naučnou stezku a pojedete k rybníku Hodějov, odtud k hájovně Smítka a poté na hráz největšího z největších rybníků Rožmberka. Projížďka po hrázi bezesporu patří k největším zážitkům, které se nezapomínají. Z konce hráze pokračujete rovně, přes železnici a hlavní silnici dál do obce Přeseka a přes Břilice zpět do Třeboně.

nahoru

V. Chlum u Třeboně – Mirochov – Staňkov – Nová Huť – Františkov – Klikov – Chlum u Třeboně

délka: 33,6 km

Z Chlumu u Třeboně pojedete silnicí po okraj rybníka Hejtman a dál až do Mirochova, kde zamíříte asfaltkou k Hajnici v Zadním lese. Trasa však odbočuje na jih na cestu, která Vás dovede na kraj lesa a odtud do Staňkova. Podle cykloturistického značení dorazíte do osady Pele a dál po značených cestách na hráz rybníka Svobodný nad Novou Hutí.. Po okraji novovesských luk, přes Dračici sjedete Velkým Londýnem k rybníčku kde se trasa spojuje s modrou turistickou značkou, které se držíme až do Františkova. Dál cesta vede do Klikova silnicí do Hamru a zpět do Chlumu u Třeboně.

nahoru

Kašna v Jindřichově HradciVI. Chlum u Třeboně – Lutová – Mirochov – Losí blato u Mirochova – Staňkov – Pele - Nová Huť – Kosky – Hamr – Chlum u Třeboně

délka: 34,2 km

Z významného letoviska s barokním zámkem trasa vyráží do obce Lutová, jedné z nejstarších vsí na Třeboňsku (r.1349) a vesnické památkové zóny. Odtud zamíříte přes Žítec do Mirochova a podíváte se na zachovalý rašelinný komplex. Trasa pokračuje na jih do Staňkova, který leží u nejdelšího a nejhlubšího rybníka v Čechách. Přes přírodní rezervaci rašeliniště Pele se dostanete k rybníku Svobodný, který byl 40 let nepřístupný, a dál skrz Novou Huť a Kosky do obce Hamr a zpět do Chlumu u Třeboně.

nahoru

VII. Třeboň – Dunajovice – Dvořiště – Velechvín – Lišov – Zvíkov – Ledenice – Kojákovice – Domanín – Třeboň

délka: 61,4 km

Z lázeňského města Petra Voka z Rožmberka se vydáte do Dunajovic, u kterých leží nejvyšší místo Třeboňské pánve Dunajovická hora – poutní místo s kaplí a křížovou cestou. Odtud do Dvořiště, kde je čtvrtý největší rybník v jižních Čechách, a směrem k rozcestí k Modrý kříž, po cestě minete odbočku k Žižkovu dubu a severně budete míjet zaniklá sídla ze 13. století. Dostanete se do Velechvína, obce s lidovou selskou architekturou a novobarokní kaplí sv. Floriána. Když se dostanete do Lišova musíte zvážit výstup na vrch Větrník – údajný střed Evropy. Poté pokračujete přes obec Zvíkov se starou gotickou věžovitou tvrzí, Ledenice a Vrcov do Kojákovic, kde se nachází soubor zděných lidových staveb z 19. století. Trasa se poté vrací zpět skrz Domanín do Třeboně.

nahoru

jiný cykloregion

   
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.