topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

Obec Hošťálková na VsetínskuKonzultace trasy > Cykloregiony >Západní Karpaty - Hostýnské vrchy

Západní Karpaty - Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy jsou součástí oblouku Západních Karpat. Je to lesnatá vrchovina malebně vystupující z nižších plošin Kelčské pahorkatiny, Holešovské plošiny a Fryštácké brázdy. Dominantou pohoří je hřeben Kelčského Javorníka 865 m n. m. Součástí tohoto masívu je rovněž Čerňava s vrcholovými flyšovými skalisky. Jedlobukové porosty Čerňavy jsou, jako přirozený karpatský prales, vyhlášeny přírodní rezervací. Na jejím západním úbočí se nachází puklinová jeskyně Smrdutá se sintrovou výzdobou.

   
Jednodenní cyklotrasy:    

I. Vsetín – Bystřička – Chléviska – Semetín - Vsetín
délka: 43,4

II. Vsetín – Vartovna – Všemina – Chléviska – Vsetín
délka: 43,3 km


III. Zlín – Kašava - Kopná – Ondřejovsko – Fryšták - Zlín
délka: 52,4 km


IV. Zlín – Žeranovice - Hostýn – Lukov - Zlín
délka: 54,1 km


V. Zlín – Lípa - Všemina – Kašava - Ondřejovsko - Zlín
délka: 60 km

VI. Bystřice pod Hostýnem – Hostýn – Troják – Rajnohovice – Tesák – Bystřice pod Hostýnem
délka: 39,5 km

 


BystřičkaI. Vsetín – Bystřička – Chléviska – Semetín - Vsetín

délka: 43,4 km

Trasa začíná ve Vsetíně, zde stojí čtyřkřídlý renesanční zámek z počátku 17. století, který je orientován podle světových stran. Po požáru roku 1915 byl obnoven a v 60. letech restaurován pro sídlo muzea a galerie. Odtud trasa stoupá k „valašským pasekám“ roztroušené zástavbě v krajině U Pavelů a U Pivků. Nyní trasa klesá až do obce Bystřička odkud ovšem opět stoupá přes Dolní Zemaní a Lipí do valašské obce z 18. století Lázy s typickou dřevěnou zvoničkou. Trasa pokračuje ve stoupání až na vrchol Čečetkov 687 m n.m. a odtud klesá až do Hošťálkové. Zde můžete navštívit pamětní síň partyzánského odboje a empírově upravený zámek, který byl v závěru 2. světové války sídlem štábu 1.čs partyzánské brigády Jana Žižky. Čeká Vás poslední výstup k vrchu Křížový a poté už sjedete přes výletní letovisko Semetín zpět do Vsetína.


nahoru

II. Vsetín – Vartovna – Všemina – Chléviska – Vsetín

délka: 43,3 km

U vsetínského zimního stadionu začíná trasa asi deseti kilometrové stoupání, přes chráněnou přírodní památku Bečevná, až na vrchol Vartovna 651 m n.m. odkud je nádherný výhled do okolí. Pokračujete přes další vrch Tanečnice 601 m n.m. a rychle klesáte až do Vizovic. Vizovice se můžou pochlubit pozdně barokním monumentálním zámkem vybudovaným v letech 1750 – 1770 podle projektu stavitele F. A. Grimma v místě původního cisterciáckého kláštera Rosa Mariae z 13. století. K zámku patří francouzský a anglický park. V zámku je umístěna galerie nizozemských malířů. Ve Vizovicích se trasa stáčí zpět na Vsetín přes obec Chrastěšov, poblíž které je archeologické naleziště z doby velkomoravské říše. Projedete skrz obec Všemina s valašskou lidovou architekturou a před návratem ještě vyjedete na vrchol Vsetínského hřebene Chlévisku.

nahoru

LešnáIII. Zlín – Kašava - Kopná – Ondřejovsko – Fryšták - Zlín

délka: 52,4 km

Než se vydáte na trasu můžete si ve Zlíně prohlédnout čtyřkřídlý, původně renesanční zámek, později několikrát přestavován, dnes sídlo muzea, galerie a hotelu. Ze Zlína se vydáte přes rozcestí Pod Burešovem, Pod Štákovským vrškem a U Paloučku k větrnému mlýnu Větřáku, technické památce z let 1858 – 1860 a místa krásného rozhledu. Odtud přes obec Velíková a rozcestí Na Sýkorce do obce, která je připomínaná již ve 14. století Kašavy. Z Kašavy trasa opět stoupá na další vyhlídku Na Kopné. Pokračujete přes křižovatku turistických tras Nad Tisovým skrz obec Nivky Huťským polesím přes rozcestí Pod Kuželkem a Pod Oklukem k přírodní památce Ondřejovsko. Trasa Vás dále zavede do Fryštáku, městečka ze 13. století s farním kostelem a „Hrubou hospodou“. Z Fryštáku nezbývá než zamířit přes Dolní Ves a okolo Zbojnické studánky zpět do Zlína.

nahoru

IV. Zlín – Žeranovice - Hostýn – Lukov - Zlín

délka: 54,1 km

Trasa začíná u Zlínské stanice ČD směrem k turistické křižovatce Soudná, a přes Skálu do Žeranovic, starobylé osady se zbytky tvrze a novogotickým zámkem. Začnete stoupat přes Horní Lapač, okrajem obce Přílepy k rozcestí Pod Javorčím dál do obce Rusava. Zde můžete navštívit barokní a evangelický kostel, muzeum, nebo si jen prohlédnou lidovou architekturu obce s historií sahající do 17. století. Z Rusavy pokračujete ve stoupání na vyhlídku Grapy a dál přes Bukovinu až na Hostýn – dominantu kraje s rozhlednou 734,6 m n.m. Na tomto poutním místě najdete barokní chrám p. Marie, vodní kapli a křížové cesty. Vrátíte se zpět do Bukoviny a pokračujete na vyhlídku Skalný a na Holý Vrch. Odtud trasa klesá přes rozcestí Pod Oklukem a Na Písečném do obce Lukov, kde můžete najít zříceninu gotického hradu. Z Lukova dorazíte do Lešné kde jistě stojí za shlédnutí Zoologická zahrada v původně zámeckém parku, a poté se již trasa vrací zpět do Zlína.

nahoru

VsetínV. Zlín – Lípa - Všemina – Kašava - Ondřejovsko - Zlín

délka: 60 km

Ze Zlína trasa vyráží do Příluk a pokračuje přes Lípu do Zádveřic. Ze Zádveřic zamíříte kolem osady Raková k rozcestí U Matyášů. Odtud se dostanete do obce s valašskou lidovou architekturou Všeminy. Trasa pokračuje obcí Trnava kolem přírodní památky Jalovcová louka do Kašavy, kde stojí kostel sv. Kateřiny. Z Kašavy se vydáte kolem vrchů Třeskunov a Vančica na rozcestí U Juránků, Pod Kuelkem a Pod Oklukem a pokračujete k Lukovskému polesí okolo přírodní památky Ondřejovsko do Fryštáku. Z Fryštáku pak přes Dolní Ves a okolo Zbojnické studánky zpět do Zlína.

nahoru

VI. Bystřice pod Hostýnem – Hostýn – Troják – Rajnohovice – Tesák – Bystřice pod Hostýnem

délka: 39,5 km

V Bystřici pod Hostýnem stojí renesanční zámek , který vyl v letech 1765 – 68 barokně přestavěn podle projektu F.A. Grimma. K zámku patří zámecký park s památnými stromy a platanovým stromořadím. Odtud začíná trasa směrem na Bukovice odkud vyjedete na Hostýn, poutní místo s chrámem p. Mariae vodní kaplí, vrchol 734,6 s rozhlednou. Přejedete přes Holý vrch a dostanete se k rozcestí U tří kamenů, což byly hraniční kameny dělící bývalá panství Kelč, Bystřice pod Hostýnem a Lukov. Od bývalých hranic pokračujete přes lyžařský areál Tesák do rekreačního střediska Vlčanov kde je daleký výhled do okolí 750 m n.m. Pokračujete přes Rajnochovice, obec s lidovou architekturou, na turistickou křižovatku Pod Černou Bařinou. Odtud máte možnost zajet se podívat na zříceninu gotického hradu založeného začátkem 13. století. Bývalé sídlo loupeživých rytířů zbořené vojáky zemského hejtmana v r. 1451. Zpět do Bystřice pojedete v blízkosti chráněná území Kelčský Javorník a Pod Kozincem.

nahoru

jiný cykloregion

   
   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.