topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

Odpočinek na traseKonzultace trasy > Cykloregiony >Střední Čechy - Berounsko

Střední Čechy - Berounsko

 

Jednodenní cyklotrasy:

 

I. Nižbor – Chyňava – Malé Kyšice – Dřevíč - Nižbor
délka: 37,5 km

II. Zadní Třebaň – Karlštejn – Loděnice – Mořina – Zadní Třebáň
délka: 34 km

III. Zdice – Točník, Žebrák – Leontýnský zámek – Hudlice – Zdice
délka: 38,5 km

IV. Beroun – Tetín – Liteň – Koněprusy – Beroun
délka: 29 km

V. Žloukovice – Roztoky – Křivoklát – Zbečno
délka: 21 km

VI. Křivoklát – Beroun – Koněprusy – Karlštejn
délka: 41 km


I. Nižbor – Chyňava – Malé Kyšice – Dřevíč - Nižbor

délka: 37,5 km

Trasa začíná Nižboru, kde si můžete prohlédnou barokní zámek nebo sklárny Bohemia a zamíříte do Chyňavy. V Chyňavě stojí kostel sv. Prokopa ze 14. století. pokračujete kaňonovitým údolím přes Libečov, Zabitou roklí na rozcestí Pod úderskem a dál okolo Myslivny v Dolním Podkozí skrze Malé Kyšice k Chyňavské myslivně. Tady trasa vjíždí do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a vede k Rozcestí v polesí Muňava, přes Zadní Muňavu a V Koutech. Na Rozcestí k Jinčovu můžete odbočit z trasy k zřícenině nejmenšího královského hradu z 13. století, nebo rovnou pokračovat, a před návratem do Nižboru si prohlédnout lovecký zámek Dřevíč z 18. století.

nahoru

II. Zadní Třebaň – Karlštejn – Loděnice – Mořina – Zadní Třebáň

délka: 34 km

Ze Zadní Třebáně dorazíte na hrad Karlštejn – největší gotický hrad v Čechách založený Karlem IV v roce 1348 sloužil k uložení císařských korunovačních klenotů. Z Karlštejna trasa pokračuje do Srbska, které je považováno za centrum Českého krasu. V okolí Srbska jsou četné vápencové jeskyně s nálezy z doby kamenné. Ze Srbska se vydáte malebným krasovým kaňonem přes Hostim do obce Svatý Jan pod Skalou, což bylo poutní místo s klášterem z 11. století a kostelem Narození sv. Jana Křtitele. V obci Loděnice s barokním kostelem sv. Václava, se trasa láme do druhé půle a míří zpět do Zadní Třebaně. V Bubovicích si můžete odpočinout a zkusit vyhlídkový let. Při cestě do Mořiny projedete kolem zatopeného lomu Velká Amerika, vyhledávaného trampského místa a z Mořiny se vrátíte zpět do Zadní Třebáně.

nahoru

Hrad KarlštejnIII. Zdice – Točník, Žebrák – Leontýnský zámek – Hudlice – Zdice

délka: 38,5 km

Na trasu vyrazíte z rodiště českého kronikáře Kosmy – Zdic. Po vyjetí k obci Točník můžete navštívit zříceniny hradů Točník a Žebrák. Hrad Točník byl královský hrad Václava IV z konce 14. století. Hrad Žebrák je zřícenina rodového, později královského hradu ze 13. století. Je zde mohutná válcová věž jako rozhledna. Po cestě z Točníku, která pokračuje do obce Broumov, můžete odbočit a navštívit památník hudebního skladatele J. L. Zvonaře, nebo kostel sv. Jana Křtitele z 13. století v Kublově. Z Broumova budete muset vystoupat až k Leontýnskému loveckému zámku z roku 1820, a jeho parku se vzácnými dřevinami. Odtud trasa klesá až k chráněnému lesnímu hřbitovu v Novém Jáchymově. Tady na Vás čeká další stoupání přes Hudlický vrch do Hudlic. V Hudlicích stojí rodný dům jazykovědce J. Jungmana. Z Hudlic se vracíte přes Svatou a Černín zpět do Zdic.

nahoru

IV. Beroun – Tetín – Liteň – Koněprusy – Beroun

délka: 29 km

Trasa začíná v Berouně, městě založeném před rokem 1265. Na obvodu historického jádra stojí hradby s baštami. K vidění dva kostely sv. Jakuba z 13. století a kostel Zvěstování P. Marie z 16. stol. Vyrazíte do Tetína, pravěkého hradiště s románskými kostely sv. Kateřiny a sv. Jana Nepomuckého, odtud do přírodní rezervace Koda, kde můžete navštívit Kodskou a Aragonitovou jeskyni. Pokračujete dále až do obce Liteň s barokním zámkem z 18. století a zámeckým parkem. Z Litně přes Vinařice do Koněprus. Tady se vyskytuje největší český přístupný jeskynní systém. Jeskyně jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních v devonských vápnících. Z jeskynní se trasa vrací okolo vodní nádrže.

nahoru

V. Žloukovice – Roztoky – Křivoklát – Zbečno

délka: 21 km

Začátek trasy, která je zaměřena na návštěvu hradu Křivoklát, je na okraji přírodní rezervace Kabečnice v obci Žloukovice, a směřuje k Leontýnskému loveckému zámku z 18. století a s parkem se vzácnými dřevinami. Poté pokračujete přes obec Rotoky až k hradu Křivoklát. Gotický hrad Křivoklát z roku 1109 byl sídlem českých králů.K vidění jsou zde pozdně gotické interiéry, královská kaple, knihovna, mučírny atd. Odtud pokračujete do obce Amalín, tady stojí původní kostel sv. Petra a Pavla., a trasa končí v Zbečnu, kde můžete shlédnout barokní kostel sv. Martina.

nahoru

VI. Křivoklát – Beroun – Koněprusy – Karlštejn

délka: 41 km

Tato cyklotrasa spojuje hrady Křivoklát a Karlštejn. Od gotického hradu Křivoklátu se vydáte k Leontýnskému loveckému zámečku u obce Roztoky a pokračujete do Nového Jáchymova, kde leží chráněný lesní hřbitov se starými budovami hornického cechu. Tady Vás čeká výstup na Hudlický vrch a poté sjezd přes Hudlice až do Berouna, města s historickým jádrem uchovaným za hradbami s baštami. Z Berouna Vás trasa zavede okolo vodní nádrže Suchomasty ke komplexu Koněpruských jeskyní, což je největší český přístupný jeskynní systém s třípatrovými jeskyněmi v devonských vápencích. Odtud přes osadu Tobolka dojedete do Kodské přírodní rezervace, kde můžete navštívit další jeskyně – Kodskou a Aragonitovou. Poté co projedete centrem českého krasu Srbskem zamíříte k Dubu Sedmi Bratří a dojedete až k cíli této trasy ke Karlštejnu největšímu gotickému hradu v Čechách založeným Karlem IV v roce 1348.

nahoru

jiný cykloregion

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.