topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

Český ráj - zřícenina TroskyKonzultace trasy > Cykloregiony >Severní Čechy - Český ráj

Severní Čechy - Český ráj

Spojením mnoha krajinotvorných prvků vznikla malebná česká krajina, tvořená hlavně skalními městy z kvádrových pískovců. Ty doplňují charakteristické čedičové výlevy, erozivní činnost řeky Jizery a bohatství rostlinných a živočišných společenstev. Ke krásám vytvořených přírodou jistě patří i vydařené výtvory člověka – hrady, zámky, sakrální stavby a lidová architektura, při jejichž budování bylo využito zdejšího tvárného pískovce a dřeva.

 

   
Jednodenní cyklotrasy:    

I. Turnov – Skokovy – Nová Ves – Kost – Troskovice – Borek – Hrubá skála - Turnov
délka: 55 km

II. Sobotka – Dobšín – Suhrovice – Srbsko – Libošovice – Roveň - Sobotka
délka: 46 km

 

Hrad KostI. Turnov – Skokovy – Nová Ves – Kost – Troskovice – Borek – Hrubá skála - Turnov

délka: 55 km

Tato středně obtížná trasa začíná v Turnově, kde můžete navštívit muzeum Českého ráje, novogotický kostel Panny Marie z roku 1853 a na okraji Turnova zámek Hrubý Rohozec. Pojedete po silnici přes Kalužník do Kacanov. Tady se napojíte na modře značenou cyklotrasu a přes Olešnici, Mlýnici a Skokovy projedete do Žehrova. Odtud trasa vede do Příhraz a pod severními svahy vrcholu Mužský až do Olšiny. Cestou do Dnebohu nad sebou můžete zahlédnou skalní Drábské světničky, 18 zachovaných místností z hradu, který zde byl ve 13. století vybudován do skalního masivu. Přes osadu Zásadka pokračujete po zelené značce do Nové Vsi a kolem Komárovského rybníka s mělkým písčitým dnem, jako dělaným pro koupání, přes Srbsko na hrad Kost. Kost je nejzachovalejší gotický hrad v Čechách, z přelomu 14. a 15. století na ostrovu pískovcových skal na dně údolí. Cyklotrasa pokračuje do kopce přes obec Podkost okolo Semtínské lípy na Libošice, k Pleskotskému mlýnu a kolem rybníku Věžák dál přes Želejov do Troskovic, kde se nabízí návštěva Trosek. Trosky jsou zřícenina hradu vystavěného na sopečných vrcholcích ve 14. století, jimž vévodí dvě zdaleka viditelné věže Baba a Panna. Pokračujete do Borku po cestě, která vede do Doubravic až pod zámek Hrubá skála, na kterém je zpřístupněn nádvoří a vyhlídková věž. V okolí zámku si můžete prohlédnou skalní průchod Myší díra či skalní úkryt Adamovo lože. Dále pojedete nádhernou skalní oblastí do lázní Sedmihorek, jejichž lázeňští hosté pojmenovali tento kraj Českým rájem a poté přes Pelešany zpět do Turnova.

Prachovské skályII. Sobotka – Dobšín – Suhrovice – Srbsko – Libošovice – Roveň - Sobotka

délka: 46 km

Ze Sobotky, města založeného roku 1498 z původní trhové vsi, kde můžete vidět renesanční radnici s loubím nebo goticko-renesanční kostel sv. Maří Magdalény, vyjedete přes Střehom a Dobšín. Napojíte se na cyklotrasu a pokračujete kolem Drhlenského rybníka přes Suhrovice kolem osady Skalka k zřícenině hradu Valečov. Hrad byl vytesán začátkem 14. století do pískovcového výběžku výšiny Mužského a byl doplněn zděnými a roubenými dřevěnými stavbami. Odtud pojedete po modré cyklotrase kolem vrchu Smrkovec do Branžeže, kde se opět vrátíte na zelenou cyklostezku kolem Komárovského rybníka s mělkým písčitým dnem, jako dělaným pro koupání. Trasa vede kolem výrazného skalního masívu Sokolka s členěnými stěnami tvořenými barevně odlišnými vrstvami pískovce přes Srbsko k hradu Kost. Kost je nejzachovalejší gotický hrad v Čechách, z přelomu 14. a 15. století na ostrovu pískovcových skal na dně údolí. Můžete se tu i pokochat přírodní památkou Údolí Plakánek, poté se trasa navrací přes Roveň zpět do Sobotky.

   
   
 
 
 


 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.