topbicycle - půjčovna kol
půjčovna kvalitních kol topbicycle - půjčovna kol
tel.: +420 777 291 661
e-mail:info@topbicycle.com
 
Půjčovna kol Mapy Přeprava zavazadel Asistenční služby Průvodci Doprovodné vozidlo Navigace GPS Rezervace ubytování Konzultace trasy
 
 
 
Naše  tipy
na cyklotrasy, ale kola Vám půjčíme kdekoli
TOP 5
1. Dunajská stezka
Passau - Wien
2. Greenways
Wien - Praha
3. Jantarová stezka Budapest - Krakow
4. Labská stezka
Praha - Drážďany
5.Wien - Krakow

 

Česká republika

PolskoKonzultace trasy > Dálkové cyklotrasy >Jantarová stezka Budapešť - Krakov

Jantarová stezka Budapešť – Krakov

Budapešť – Szentendre – Esztergom – Štúrovo – Dudince – Banská Štiavnica – Kremnica – Banská Bystrica – Liptovská Osada – Liptovský Mikuláš – Dolný Kubín – Trstená – Sucha Beskidzska – Kalwaria Zebrzydowska – Krakov

délka:362 km

Mapa trasyTrasa vedoucí třemi státy – Maďarskem, Slovenskem a Polskem po stopách historické jantarové obchodní stezky. Začátek trasy je v hlavním městě Maďarska - Budapešti. Vlastním východiskem na trasu je však městečko Szentendre, ležící asi 10 mil severně od Budapešti. Szentendre je vstupní bránou k panoramatické části Maďarska, zvané Dunajský ohyb (Danube Bend), kde se Dunaj zatáčí mezi vysokými kopci k Visegradu, až k historickému městu Ezstergom (sídlo biskupů s mohutnou katedrálou).
Překročením Dunaje začíná slovenská – nejdelší a z hlediska převýšení nejatraktivnější část trasy. První úsek vede přes lázeňské městečko Dudince do Banské Štiavnice (středověké hornické město zařazené do UNESCO). Následují lázně ve Sklených Teplicích (koupání v termální jeskyni), historická Kremnica, Banská Bystrica a vjedete do Nízkých a následně Západních Tater. Trasa pokračuje přes Malatine (ruční výroba koberců), Leštiny a Hronsek (dřevěné artikulární kostelíky). Uvidíte zříceninu Oravského hradu, vesnice zařazené na UNESCO, s unikátně zachovalými lidovými staveními – drevenicemi.
Slovensko trasa opouští v obci Trstená a následuje poslední – polský úsek trasy vedoucí již méně náročným terénem přes Suchou Beskidzskou se zámečkem (Maly Wawel) a obec Landskorona do monumentální Kalwarie Zebrzydowske s 32 kaplemi a kostelíky na známé křížové cestou. Před Krakovem se nachází Wieliczka, solné doly provozované od středověku do současné doby. Vrcholem trasy zůstává Krakov (UNESCO), kde je symbolickým nákupem jantarového šperku na trhu Sukienice potvrzen smysl Jantarové stezky jako spojnice Jihu a Severu, obchodní trasy, která nabízí taková bohatství, že se stala sama cílem.

   

 

 

   
 


 
© 2005 by Greenways Travel Club, All rights reserved.